The results of the II contest of the project «School Garden»

Проект: 

The final full-time tour of the II open competition «School garden» as an educational platform for modern safe agricultural technologies» among rural schools of Vitebsk, Gomel and Minsk regions took place in the educational center of Green Cross Belarus (Kryukovschina, Smolevichi district) November 5, 2019. The contest was in the framework of the forum-dialogue «Rural school, school garden and village in the era of globalization».

In total, 49 schools took part in the competition, 28 of them were invited to the full-time tour.

The contest participants presented the results of work at their school gardens in the agricultural season 2019. The jury evaluated not only the level of the development of the garden, but also the degree of involvement of the schoolchildren into the work on it - research, production, business. The jury learned about some school business ideas including, for example, a vitamin-garlic-pepper bouquet and herbal teas. Among the educational ideas, attention was drawn to the use of the school garden not only in biology, but also in other disciplines, for example, Information Technology. The task may be to develop software for crop rotation control.

The jury of the contest round competition included:

Shevtsov Vladimir Semyonovich, chair of the jury, project manager of the EU4Youth project: «School Garden», director of Green Cross Belarus.

Gayevsky Evgeny Evgenievich, Senior Lecturer, Department of General Ecology and Methods of Teaching Biology, Faculty of Biology, BSU.

Kaminskaya Olga Vladimirovna, head of the Laboratory of Landscape Architecture and Phytodesign of the Republican Center for Ecology and Local History.

Pustoshilo Vladimir Nikolaevich, thematic coordinator of the EU4Youth project: «School School», Green Cross Belarus.

Stupina Tatyana Nikolaevna, head of the plant growing department of the Republican Center for Ecology and Local History.

Sulenko Dina Mikhailovna, Senior Lecturer, Department of General Biology and Botany, Faculty of Natural Sciences, Belarusian State Pedagogical University named after M. Tank.

 

After the schools presentations, the jury decided to award:

Diplomas of the 1st  degree:

SEI "Luzhkovskaya secondary school of Sharkovshchina district", Vitebsk region

SEI "Paporotnyanskaya secondary school of Zhlobin district", Gomel region

SEI "Parafyanovskaya secondary school of Dokshytsy district", Vitebsk region

SEI "Yurtsevskaya kindergarten - secondary school of Orsha district", Vitebsk region

SEI "Zalessky nursery-kindergarten - secondary school of Chechersk district", Gomel region

 

Diplomas of the 2nd degree:

SEI "Bobovskaya secondary school of Zhlobin district", Gomel region

SEI "Bychikhinskaya secondary school", Vitebsk region

SEI "Velikodolodetskaya kindergarten - secondary school named after P.U. Brovka of Ushachy district", Vitebsk region

SEI "Danilovichsky educational and pedagogical complex kindergarten - secondary school", Minsk region

SEI "Iolchanskaya secondary school", Gomel region

SEI "Meretskovskaya kindergarten - basic school of Glubokoe district", Vitebsk region

SEI "Ostashkovichsky kindergarten - basic school", Gomel region

SEI "Chepukovskaya nursery-kindergarten - secondary school", Vitebsk region

SEI "Opsa nursery-kindergarten - secondary school of Braslav district", Vitebsk region

 

Diplomas of the 3rd degree:

SEI "Budagovsky educational and pedagogical complex kindergarten - secondary school", Minsk region

SEI "Veleshkovichskaya secondary school of Liozno district", Vitebsk region

SEI "Druisk nursery-kindergarten - secondary school of Braslav district", Vitebsk region

SEI "Malevichsky secondary school of Zhlobin district", Gomel region

SEI "Octyabrskij kindergarten - basic school of Zhlobin district", Gomel region

SEI "Orekhovskaya secondary school named after N.L Kostyuchenko of Ushachy district", Vitebsk region

SEI "Rassvetovskaya secondary school of Kletsk district", Minsk region

SEI "Slobodkovskaya nursery-kindergarten - secondary school of Braslav district”, Vitebsk region

SEI "Starolyadnenskaya nursery-kindergarten - basic school of Lepel district", Vitebsk region

SEI "Staroyurkovichi educational and pedagogical complex kindergarten - secondary school of Lyuban district ", Minsk region

SEI "Tyapinskaya kindergarten - secondary school of Chashniki district ", Vitebsk region

SEI "Utevskaya secondary school", Gomel region

SEI "Kholopenichsky secondary school named after M. Bogdanovich of Krupsky district", Minsk region

EPC "Lyadensky kindergarten - secondary school" of Chervensky district, Minsk region

 

See photos


This publication has been produced with the support of the European Union and the Green Cross International. Responsibility for the content of this publication lies with the public organization “Green Cross Belarus”, and it can in no way be taken to reflect the views of the European Union and Green Cross International.

 

 

Тэги: