The results of the correspondence stage of the competition of the project «School Garden» are announced.

Проект: 

The 1st stage of the open competition «School Garden» as an educational platform for modern safe agricultural technologies», in which rural schools from Vitebsk, Gomel and Minsk regions participated, was completed. The competition is held within the framework of the EU4Youth international technical assistance project: «School Garden» for agricultural entrepreneurship.

At the first stage of the competition, there were received 108 applications. Of them:

Vitebsk region - 44 applications from 19 districts (Beshenkovichy, Braslav, Vitebsk, Glubokoye, Gorodok, Dokshitsy, Dubrovno, Lepel, Liozno, Miory, Orsha, Polotsk, Postavy, Senno, Tolochino, Ushachy, Chashniki, Sharkovshchina, Shumilino districts)

Gomel Region - 35 applications from 12 districts (Bragin, Buda-Koshelev, Gomel, Dobrush, Zhlobin, Kalinkovichy, Kormyany, Lelchitsy, Loyev, Petrikov, Rechytsa, Chechersky districts);

Minsk region - 28 applications from 16 districts (Borisov, Vileika, Volozhin, Kletsk, Krupki, Lyuban, Minsk, Molodechno, Puhovichy, Slutsk, Smolevichi, Soligorsk, Starye Dorogi, Stolbtsy, Uzda, Cherven districts)

Brest region - 1 application.

The jury of the 1st stage of the competition reviewed 108 applications from participating schools and made the following decision:

 

VITEBSK REGION:

To invite to the 2nd round:

GUO "Druisk nursery-kindergarten - secondary school of Braslav district"

GUO "Slobodkovskaya nursery-kindergarten - secondary school of Braslav district"

GUO "Opsa nursery-kindergarten - secondary school of Braslav district"

GUO "Bychikhinskaya secondary school", Gorodok district

GUO "Parafyanovskaya secondary school", Dokshytsy district

GUO "Veleshkovichsky secondary school of Liozno district"

GUO "Yurtsevskaya kindergarten - secondary school of Orsha district"

GUO "Velikodoletskaya kindergarten - secondary school named after P.U.Brovka of Ushachy district"

GUO "Orekhovskaya secondary school named after N.L. Kostyuchenko of Ushachy District"

GUO "Tyapinskaya kindergarten - secondary school of Chashniki district"

GUO "Luzhkovskaya secondary school of Sharkovshchina district"

 

To Mark with Thanks letters:

GUO "Dolzhanskaya secondary school of Vitebsk region"

GUO "Lomashevskaya kindergarten - the basic school of Glubokoe district"

GUO “Meretskovskaya Kindergarten - the basic school of Glubokoe district”

GUO "Starolyadnenskaya nursery-kindergarten - the basic school of Lepel district"

GUO "Vysochanskaya nursery-kindergarten - the basic school of Liozno district"

GUO "Krynkovskaya nursery-kindergarten - secondary school named after M.T. Lynkov of Liozno district"

GUO "Chepukovskaya nursery-kindergarten - secondary school", Miory district

GUO "Poviatskaya nursery-kindergarten - secondary school", Miory district

GUO "Shpakovschinsky kindergarten - secondary school of Polotsk district"

GUO "Zabolotskaya secondary school of Tolochino district"

GUO "Shumilinskaya district gymnasium-boarding school", Shumilino district

 

GOMEL REGION:

To invite to the 2nd round:

GUO "Iolchanskaya secondary school", Bragin district

GUO "Nikolaevsky kindergarten - high school", Buda-Koshelev district

GUO "Utevskaya secondary school", Dobrush district

GUO "Bobovsky secondary school of Zhlobin district"

GUO "Malevichskaya secondary school of Zhlobin district"

GUO "Paporotnyanskaya secondary school of Zhlobin district"

GUO "Ozarichsky secondary school", Kalinkovichi district

GUO "Zalessky nursery-kindergarten - secondary school of Chechersk district”

 

To Mark with Thanks letters:

GUO "Negov basic school of Buda-Koshelevo district"

GUO "Ceretyansky kindergarten - basic school", Gomel region

GUO "Antonovsky kindergarten - secondary school of Zhlobin district"

GUO "May basic school of Zhlobin district"

GUO "October Kindergarten - Basic School of Zhlobin District"

GUO "Radushsky kindergarten - secondary school of Zhlobin district"

GUO "Zelenochsky kindergarten - basic school", Kalinkovichi district

GUO "Dubovitsky kindergarten - basic school of Kormyansky district"

GUO "Kuritichskaya secondary school", Petrikov district

GUO "Smetanichsky secondary school", Petrikov district

GUO "Zalessky kindergarten-basic school", Petrikov district

GUO "Komsomolsk secondary school", Rechitsa district

GUO "Kommuno-Leninsky nursery-kindergarten - the basic school of the Chechersk district"

 

MINSK REGION:

To invite to the 2nd round:

GUO "Morochsky educational and pedagogical complex kindergarten - secondary school of Kletsk district"

GUO "Rassvetovskaya secondary school of Kletsk district"

GUO "Kholopenichskaya secondary school named after M. Bogdanovich of Krupki district"

GUO "Staroyurkovichi educational and pedagogical complex kindergarten - secondary school of Lyuban district"

GUO "Budagovsky educational and pedagogical complex kindergarten - secondary school", Smolevichi district

GUO "Zaluzhskaya secondary school of Starye Dorogi district”

 

To mark with Thanks letters:

GUO "Sakovshchinsky educational and pedagogical complex kindergarten - secondary school named after V.A. Kovalenko", Volozhin District

GUO "Ozerichinsky educational and pedagogical complex kindergarten - basic school", Puhovichy district

GUO "Gatsukovskaya secondary school", Slutsk district

GUO "Skovshinsky educational and pedagogical complex kindergarten - secondary school of Soligorsk district"

GUO "Educational and pedagogical complex Lyadena kindergarten - secondary school", Cherven district

 


This publication has been produced with the support of the European Union and the Green Cross International. Responsibility for the content of this publication lies with the public organization “Green Cross Belarus”, and it can in no way be taken to reflect the views of the European Union and  Green Cross International.

 

Тэги: